paracross.pl

Praca w Anglii – fakty i mity

Jeszcze dziesięć lat temu Wielka Brytania wydawała się być rajem dla Polaków, którzy spodziewali się wyższych zarobków i lepszych warunków pracy. Wielu jednak pojechało tam bez żadnego wcześniejszego przygotowania, przez co szybko pożegnać musieli się z kolorową wizją, którą znali od znajomego znajomych. Obecnie z pracą w Wielkiej Brytanii jest nieco ciężej z powodu gwałtownego napływu obcokrajowców. Jednak mimo to, jeżeli mamy głowę na karku, możemy sobie na Wyspach poradzić.

 

Nauka języka

 

Dziesięć lat temu ludzie tłumnie wyjeżdżali bez znajomości języka. Liczyli, że przecież wszystkiego i tak nauczą się na miejscu. Obecnie nadal zdarzają się takie osoby, jednak znajomość języka kraju, do którego wyjechaliśmy, sprawdzana jest podczas rozmowy o pracę. Dlatego warto jest pomyśleć o tym wcześniej. Nie musimy od razu wydawać pieniędzy na kurs, na rynku dostępne są samouczki, niektóre specjalnie przystosowane dla ludzi udających się do pracy. Jeżeli zwrócimy się do firmy, która zajmuje się rekrutacją specjalistów do pracy na zagranicznych kontraktach (taką firmą jest na przykład Paracross), możemy liczyć na pomoc w nauce języka. Często też kursy językowe są dostępne w zakładzie pracy.

 

Szukanie pracy

 

Szukanie dobrze jest rozpocząć już w Polsce. Niektórzy pytają znajomych, inni rozglądają się po agencjach pracy w danym kraju, inni szukają takich firm w Polsce. Nie warto jeździć do danego kraju bez żadnego przygotowania, ponieważ szukanie pracy może nam zająć trochę czasu, a za coś trzeba żyć. Szukanie pracy jeszcze będąc w kraju jest o wiele bezpieczniejsze i wygodniejsze. Oferty firm znaleźć możesz przez Internet. Firmy szukają zarówno pracowników sezonowych, jak i fachowców na dłużej (na stronie paracross.pl znajdziesz ofertę dla stolarzy i kierowców). Pracy możesz szukać także na forach, jednak w tym wypadku polecana jest ostrożność, ponieważ możesz trafić na oszustów. Najlepiej jest ufać sprawdzonym firmom.

 

Szukanie lokum

 

Jeżeli chcesz szukać lokum na własną rękę, to musisz odbyć wiele rozmów, zorientować się na rynku, poznać ceny. Jednak firma organizująca pracę może Ci pomóc w szukaniu odpowiedniego mieszkania. Jeżeli masz w danym kraju znajomych lub rodzinę, to warto zwrócić się o ich pomoc, przynajmniej na początku. Tak, jak i w przypadku szukania pracy, warto się tym zająć wcześniej, by czuć się pewnie.